Dlaczego nie warto kłamać w CV?

Dlaczego nie warto kłamać w CV?

Opublikowano: 06 Nov 2018

Rynek pracy zawsze stawia pewne wymagania przed osobami poszukującymi zatrudnienia. Każdy z kandydatów aplikujących na określone stanowisko chce się wyróżnić i zostać zapamiętany. Dlatego niezwykle ważne jest wszystko to, co zawieramy w swoim CV: doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności czy zainteresowania. Należy jednak pamiętać, że przekoloryzowanie swojego CV może przynieść negatywne efekty. Pokusa może być silna, ale zawsze jest to bardzo zły pomysł. Przeczytaj, które kłamstwa z pewnością wyjdą na jaw.

Pytany o znajomość języków obcych, deklarujesz, że znasz język angielski, niemiecki, francuski, itd. Warto się jednak zastanowić, czy rzeczywiście tak jest. W bardzo wielu ofertach pracy jako jeden z wymogów pojawia się umiejętność biegłego posługiwania się danym językiem. Jeżeli uczyłeś się języka angielskiego tylko w szkole podstawowej lub zdajesz sobie sprawę, że Twoje umiejętności w posługiwaniu się tym językiem ograniczają się do „Me is Gosia and he are Radoslaw”, lepiej pominąć tę informację w swoim CV. Pracodawcy i rekruterzy często sprawdzają deklarowaną znajomość języków, przeprowadzając swobodną rozmowę lub zadając pytania. Jeżeli w jakiś sposób nie zostanie to zweryfikowane w trakcie rekrutacji, twój brak wiedzy i tak prędzej czy później się ujawni podczas wykonywania swojej pracy. Lepiej więc nie ryzykować i samemu szczerze ocenić swoje umiejętności.

Kolejne bardzo często pojawiające się pytanie dotyczy zakresu Twoich obowiązków w poprzedniej firmie. W tej kwestii także lepiej nie koloryzować i po prostu być szczerym. Nawet jeśli doświadczenie zawodowe jest jedną z najważniejszych informacji dla rekrutera, to pod żadnym pozorem nie powinieneś dopisywać obowiązków i projektów, których nie realizowałeś. Jest wysoce prawdopodobne, że przyszły pracodawca zapyta o konkretne zadania lub projekty gdyż będzie chciał poznać rolę Kandydata w ich realizacji. Jeżeli przy odpowiedzi na to pytanie wyjdzie na jaw, że skłamałeś w CV wówczas stracisz swoją wiarygodność, a szanse na zatrudnienie zdecydowanie spadną.

Istotne dla rekrutera informacje dotyczą również cech charakteru kandydata. Jeżeli jesteś osobą spokojną i skrytą nie wpisuj „energiczny” lub „rzutki i operatywny”. Te kłamstwa wyjdą na jaw bardzo szybko.

Dodatkowo ciekawe mogą okazać się informacje na temat zainteresowań kandydata. Często spotykamy się z przekonaniem, że wpisanie nietypowych hobby przykuje uwagę rekrutera oraz zachęci do rozmowy. Jeżeli rzeczywiście interesujesz się twórczością Haruki Murakami lub muzyką etiopską to oczywiście napisz o tym w swoim CV, jeśli jednak nie jest to prawdą to lepiej wpisz swoje prawdziwe zainteresowania nawet jeśli wydają się być banalne.

Nie zapominaj, jak ważne jest budowanie swojego wizerunku, kłamstwem możesz zapracować na opinię osoby nieprofesjonalnej, nieodpowiedzialnej i nierzetelnej. Kłamstwo jest wyrazem braku szacunku do innych, a takiego wrażenia nikt po sobie nie chce pozostawiać.