WORK LIFE BALANCE - Jak go osiągnąć?

WORK LIFE BALANCE  - Jak go osiągnąć?

Opublikowano: 21 Nov 2018

Work-life balance (WLB) – koncepcja zarządzania czasem, stawiająca za cel odnalezienie równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym .

Idea work-life balance powstała na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Stanowi odpowiedź na pojawiające się problemy społeczne, takie jak pracoholizm, czy wypalenie zawodowe. Ideałem jest stan, w którym wszystkie działania są zgodne z naszymi podstawowymi wartościami i służą naszej wizji i celom – tyle mówi teoria, a jak jest w praktyce?

Niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze, w terenie, czy w domu, musisz przeznaczyć określony czas na pracę i na relaks. Osiągnięcie właściwych proporcji między nimi stanowi niemały problem dla większości z nas.  Nie ma niestety skutecznego poradnika, z którego można się tego nauczyć.

Luźne piątki to nie recepta

Bardzo znany australijski pisarz, komentator i biznesmen Nigel Marsh porusza ten temat w swoich mowach motywacyjnych: „Tysiące ludzi wiedzie ciche i spokojne życie, choć w rzeczywistości aż skręca ich z desperacji, gdy zbyt ciężko i zbyt długo pracują, wykonując zawody, których nienawidzą, by móc kupić rzeczy, których nie potrzebują i zaimponować ludziom, których nawet nie lubią. Śmiem twierdzić, że możliwość przychodzenia do pracy w dżinsach co piątek nic tutaj nie pomoże.

Warto tutaj jednak zaznaczyć, że pomimo faktu, że osiągnięcie równowagi w pracy i życiu nie jest zależne od wykonywanego zawodu czy stanowiska, jednak już samo środowisko, technologia i organizacja stanowiska pracy mogą w tym pomóc. Dzięki sprawnym narzędziom i płynnej komunikacji można załatwić wszystko w godzinach pracy, a pozostały czas poświęcić na to, co dla każdego ważne. Korzystają na tym nie tylko pracownicy. Zadowolony z pracy, zrelaksowany, wypoczęty zespół o wiele efektywniej wykonuje swoje zadania, przyczyniając się do sukcesu całej organizacji.

Co sam możesz zrobić, by poczuć się lepiej:

  • Zadbaj o relacje (dobra atmosfera w pracy to podstawa)
  • Zadbaj o zdrowie (regularna dawka ruchu skutecznie poprawia nastrój)
  • Odpoczywaj w dni wolne i na wakacjach
  • Nie zapomnij o życiu towarzyskim
  • Dbaj o swoje pasje i hobby

 

To w jaki sposób żyjesz, powinno zależeć tylko od Ciebie. Postaraj się znaleźć czas na wszystkie ważne elementy swojego życia – pracę, rodzinę, sport, hobby czy sferę duchową.